Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 154904 |
The Ride Wide Alloy Enduro Handlebars are the original and best wide bar.
It's the little difference's that make it one of the most comfortable bars in its class. The backsweep and upsweep help the bar to the ultimate feel once tried always loved. As used by the Santa Cruz Syndicate riders Greg Minnaar, Loris Vergier and Luca Shaw.
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Width | 800mm |
| Bar Clamp | 35mm / 31.8mmm |
| Rise | 15mm / 30mm |
| Backsweep | 9 degree |
| Upsweep | 5 degree |
| Weight | 300g |