Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $129 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 156249 |
New superzero seatpost 25 mm with a carbon monocoque construction for a very light weight. New superzero seatpost featuring a 25mm setback.
Full carbon monocoque construction for a very light weight. The 1-bolt clamp system allows an easy and fast assembly. A fine adjustment of the saddle inclination is possible through the adjusting screw on the seatpost head. Compatible with oval-shaped carbon rail
Specifications
| Material | UD full carbon construction |
|---|---|
| Seatpost length | 350 mm |
| Diameter | 27,2 mm, 31,6 mm |
| Seatback | 25 mm |
| Weight | 215g |
| Finish | Polish on Black, Team Finish, White |
| Note | Compatible with a max 79.5mm oval-shaped rail., Compatible with Deda adapter for DI2 internal battery, weight based on 31,6mm |