Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Shipping Calculated at Cart |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 156503 |
The reliable rim with an ideal price to performance ratio!
A state-of-the-art high quality aluminum rim, making for the perfect upgrade on any road bike. That is what the new RR 421 rim is all about. The welded rim supports wider tyres and still offers a super-lightweight wheel build up.
Specifications
| Net Weight | 430g |
|---|---|
| Recommended System Weight Max. | 120g |
| ASTM Classfication | 2 |
| Material | Aluminium |
| Rim Joint | Welded |
| Tyre Interface | Hooked / Crotchet tubeless TC |
| Brake Interface | Disc |
| Rim Diameter | 29" / 700C |
| Reference Diameter ERD | 601 mm |
| Inner Width | 20 mm |
| Outer Width | 24 mm |
| Rim Height | 21 mm |
| Number of Holes | 24, 28, 32 |
| Spoke Bore Rim | Non eyelet PHR |
| Valve Hole | Presta |