Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $129 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 156518 |
The most reliable connection between wheel and fork.
The DT Swiss RWS axle with aluminium lever stands for a solid and reliable connection between wheel and fork. Due to the direct transfer of the lever force to the thread, the RWS can achieve up to 50% higher clamping force than with conventional quick releases. This is not only safer but also increases rigidity which is particularly noticeable with disc brakes.
Technologies
RWS -Initially designed as an improvement of the quick release, the RWS has grown into a range of high end, high performance wheel mounting systems that suit anyone from the core roadie to the enduro racer.
Specifications
| Net Weight | 75.7 g |
|---|---|
| Lever Material | Aluminum |
| Range of Use and Type | Plug In RWS DT Susp.-Lever&Rod |
| Axle System | 15 mm Thru Axle |
| Built-In Dimension | 100 mm |
| Length [L] | 143 mm |
| Thread Length [G] | 15 mm |
| Thread | M15 X 1.5 |