Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 159693 |
Sleek design and ultimate functionality of the WCS 1-Bolt seatpost are the hallmarks of Ritchey design. Single bolt actuated side load clamp offers easy adjustability and simple security in a post that works as nicely as it looks..
Specifications
| Material | 7050 alloy |
|---|---|
| Diameter | 27.2, 30.9, 31.6mm |
| Total length | 350 mm |
| Offset | 20mm |
| Saddle clamp | 7x7mm saddle rail clamp included |
| Saddle clamp torque | 12Nm (max) |
| Seat collar torque: not specified | follow frame/seat binder specification |
| Weight | 230g (27.2x350mm) |
| Colour | Blatte |