Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $129.99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 160573 |
Internal o-rings, a grease sleeve, and high quality cup and cone bearings provide high durability and smooth rolling.
Features
High durability, smooth rolling for sustained performance
Internal O-rings and grease sleeve
High quality cup & cone bearing
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Average Weight | 368g |
| Brake Type | Rim Brake |
| Axle Fixing Method | Quick Release |
| Bearing | Cone: CBN Cup: Polish |
| Brake Type | Rim brake |
| Flange Diameter | Left/Right:52.8/53.8mm Distance: 56.9mm |
| O.L.D. | 130mm |
| Offset | 9.75mm |
| Seal | Freehub Body: Contact Hub: Contact |
| Speeds | 11/10 |