Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 161249 |
Features
DH and Freeride, ultra-wide, 820 length handlebar
Big and burly 35mm barclamp with increased strength and stiffness compared to conventional 35mm alloy bars
Injected proprietary foam Vibrocoreprovides vibration damping to reduce arm pump and hand-numbness
Shot-peening and anodizing enhances fatigue life even further
Weight optimized and adjustable to 760mm
Specifications
| Key Technologies | Vibrocore, Dual XGT, CNC Bending, MGR, Big-Taper(105mm) design |
|---|---|
| Material | Zirconium Doped 7-Series Alloy |
| Weight | 300g |
| Diameter | 35mm |
| Rise | 25 |
| Length | 820mm |
| Geometry | 5 up x 8 back |
| Finish | Shotpeen anodized, decal logos |