Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 161254 |
Features
Single lock ring design and smooth thumb zone.
Reinforced bar end area
Anatomical bar end design supports and protects the little finger
Cut outs improve impulse shock, vibration absorption and comfort
Interlocking columns support low profile fins to create a tread pattern which offers the benefits of both a finned grip and a low profile
Specifications
| Features | Single lock grip, low profile 30mm diameter, tapered bar ends, Spank 'Human Factor' grip pattern. |
|---|---|
| Material | Kraton Rubber, PP Plastic Base, Alloy Clamp, Steel Bolt (3mm Hex) |
| Length | 145mm |
| Diameter | 30mm |
| Weight | 100g / Pair |