Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 161801 |
T1 Section Grips utilise a rubber compound based on their market-leading MX grips and feature a single clamp to reduce pressure and irritation on the outer side of your hand.
Section grips future a Speed Align System marking so you can get them set up as you like them, then quickly get back to that position if you need to remove/replace them
Features
TAG rubber compound based on theirmarket-leading MX grips
SAS (Speed Adjust System) alignment markings
Single clamp fitting
Specifications
| Width | 135mm |
|---|---|
| Diameter | 30mm |
| Weight | 93g (pair) |