Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162028 |
When our athletes asked for a different kind of handlebar, TRUVATIV answered with the BooBar.
Now we're proud to announce the TRUVATIV CoLab Series, a collection of bars specifically engineered to match the demands of each signature athlete's discipline and riding style - and to enhance each rider's cockpit interface.
Specifications
| Type (Bar) | Riser |
|---|---|
| Application (HB) | All mountain |
| Clamp Diam | 35.0mm |
| Width | 760mm |
| Rise (HB) | 20mm |
| Colour/Finish (HB) | Natural Carbon |
| Material (HB) | Carbon |
| Backsweep (Degree) | 7 |