Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162036 |
If big hits and bone-jarring descents are your idea of a good time, you need a stem that can hang.
Features
Forged AL-6061 and bored out for weight reduction
4 bolt h-bar clamp design and 2 bolt steerer tube clamp
Specifications
| Stem Angle/Rise | 0 degrees |
|---|---|
| Length (ST) | 40mm, 60mm |
| Clamp Diameter | 31.8mm |
| Steerer Clamp Diameter | 1-1/8 in |
| Colour/Finish (ST) | Blast Black, Snow White |
| Material (SP/ST) | Al-7075 |
| Hardware | Steel |