Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $129 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162192 |
Thread together BB for 386EVO frames and 24mm diameter spindle cranks.
Machined aluminum cups thread together for stability, increased bearing life, and simple installation and maintenance.
Specifications
| Bearings | Enduro ABEC-3 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Bottom Bracket/Frame Interface | BB386EVO, BB392EVO |
| Bottom Bracket Shell Width (mm) | 86mm - 92mm |
| Bottom Bracket Shell I.D. | 46mm |
| Crank Spindle Diameter | 24mm |
| Over Bearing Width | 91.5mm in 86.5mm wide shell |
| Weight | 133g |
| Compatibility | BB386EVO BB392EVO |