Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162204 |
Thread together bottom bracket for frames using the BBRightbottom bracket standard.
Two machined aluminum cups thread together keeping the bottom bracket stable in the frame, increasing bearing life, and simplifying maintenance. This means no more creaking, smoother operation, longer bearing life, and really quick bearing replacement.
Specifications
| Bearings | Enduro ABEC-3 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Bottom Bracket/Frame Interface | BBRight Press Fit |
| Bottom Bracket Shell Width | 79mm |
| Bottom Bracket Shell I.D | 46mm |
| Crank Spindle Diameter | 24.00mm |
| Tool Pattern | 48.5mm x 16 notch |
| Over Bearing Width | 91.5mm in 79mm wide shell* |
| Weight | 146g |
| Compatibility | BBRight |