Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162211 |
Aluminum spacer for ISO/English or BSA threaded bottom brackets.
Spacers fit between bottom bracket cup and frame. Great for fine tuning bottom bracket shells or improving chainline.
Specifications
| Outer Diameter | 40.7mm |
|---|---|
| Inner Diameter | 34.9mm |
| Thickness | 0.7mm, 1.8mm, 2.5mm |
| Material | Machined aluminum |
| Colour | Anodized Black |