Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162213 |
Their solution for running a 30mm spindle crankset in a BSA threaded frame.
Machined aluminum cups thread in to a standard threaded frame and feature Enduro 6806 ABEC-3 sealed bearings outboard of the BB shell. Fully serviceable.
Specifications
| Bearings | Enduro ABEC-3 |
|---|---|
| Colour | Black |
| Bottom Bracket/Frame Interface | ISO/English or BSA Threaded (1.37 in x 24 TPI) |
| Bottom Bracket Shell Width (mm) | 68mm - 73mm |
| Bottom Bracket Shell I.D. | 33.6-33.9 mm |
| Crank Spindle Diameter | 30mm |
| Crank Spindle Length | At least 104mm* |
| Over Bearing Width | 91.5mm in a 68mm wide shell |
| Weight | 102g |
| Compatibility | ISO/English or BSA Threaded (1.37 in x 24 TPI) 68mm - 73mm BB Shell Width |