Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162462 |
With its telescoping barrel and the flexible, screw-on Z-Turn connection, the Air Profil FC01 is the essential tool you need while riding your MTB.
Features
Z-Turn System:Screw-on intuitive connection,compatible with Presta and Schrader valves.
Telescopic:High volume mini-pump
in fewer strokes.
Mud Protection:Prevents dirt and stays clean.
Flexible Connection:Allows inflation from farther away
and prevents damage to the valve stem.
Mounting Clip Included.
Specifications
| Mounting | Universal clip |
|---|---|
| Handle | Chromed Thermoplastic |
| Barrel | Thermoplastic |
| Weight | 116g |
| Length | 200mm |
| Pressure | 87 psi / 6 bar |