Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162465 |
The Air Profil Switch is a convenient mini pump and easy to use thanks to the Z-Switch system, ensuring an intuitive valve change. It will support you in all your outings thanks to its compact size. Sold with its clip.
Features
Z-SwitchSystem:Easy change from Presta to Schrader or Dunlop via a simple switch.
Aluminium:Durability, lightweight and high resistance to corrosion.
Ergonomic Hand Grip:Better Grip
Mounting Clip Included.
Specifications
| Mounting | Mounting Clip |
|---|---|
| Handle | Thermoplastic |
| Barrel | Aluminium |
| Weight | 110g |
| Length | 200mm |
| Pressure | 100 psi / 7 bar |