Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162480 |
Discrete and aesthetic, this front fender was designed to protect the face from mud spray, especially for downhill mountain riders.
Universal, it can be fixed to all types of fork and also protects the fork plungers.
Features
Light - Light and discreet mudguard
Face protection- Design studies to prevent spray on the face
Fork protection- Side spoilers to protect the sheaths from rising mud
Universal- Compatible with most forks on the market
Paint protection- Supply of "Skin Armor" protective strips
Specifications
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Weight | 27g / 32g with zip-ties |
| Wheel | 26'', 27.5'' et 29'' |
| Max Tyre Width Recommended | 3.0" |
| Dimensions | 270 x 276 mm |
| Mounting | Zip-Ties |
| Protection | Minimilast |