Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 162514 |
The Trail 55 is a set of mudguards for front and rear wheels.
The mudguards fit all diameters of adult bike wheels and to tyres with a width of up to 50 mm or 2.0" for mountain bikes.Made in their Factory in France.
Features
Universal - Fit all diameters of adult bike wheels.
Fits to the Seat Post -Connector fitting.
Specifications
| Material | Technopolymer resin |
|---|---|
| Weight | 85 + 100 g |
| Wheel | 650b / 700c (28'') / 26'' / 27.5'' / 29'' |
| Protection | Very high |
| Dimensions | 560 mm / 660 mm - 55 mm |
| Mounting | Standard-Fix |
| Max Tyre Width Recommended | 50 mm / 2.0'' |