Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 157685 |
For the XC racers, a tough but lightweight bar that's built for speed.
Crafted from tough but light AL7050, the Funn Flame On puts a high-spec and high-performance bar within reach of all budgets.
The Flame On is available in 710mm and with 0mm rise and 0 upsweep.
Features
Tough and stylish sandblast w/ mirror polish finish
Specifications
| Material | AL6061 |
|---|---|
| Width | 710mm |
| Diameter | 31.8mm |
| Upsweep | 0 |
| Backsweep | 9 |
| Rise | 0mm |
| Weight | 190g (680mm) |