Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 159684 |
The Comp Trail pedal features a low-profile body and burnished bearing surfaces.
Its large platform provides an improved shoe contact interface for increased stability and control. New engagement system provides best-in-class entry and release and excellent mud-shedding characteristics. The revamped axle system offers even greater bearing life, and a wider body improves stability.
Features
Sold as a pair
Cleats included
Compatible with Shimano SPDcleats
Specifications
| Body | Cast Alloy |
|---|---|
| Axle Material | CroMo |
| Inner Bearing | Ball Bearing |
| Outer Bearing | Ball Bearing |
| Float | 4 |
| Distance crank-to-center | 52.5mm |
| Pedal stack height | 17.1mm |
| Weight | 402g |
| Colour | Orange |