| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Free Shipping On Orders Over $99 |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 163634 |
The Stitch is a wolf in sheep's clothing for the Free ride and big Enduro market.
It is based off the same chassis as the Killah, just in a single crown, saving weight but not sacrificing any performance. It has all the same features, SpeedVents to compensate for pressure build up, easily tuned OCR+ Cartridge Damping system, it is equipped with lightweight Air spring system.
Technologies
AIR Spring system - An air spring is used to achieve maximum performance as well as saving weight over using a steel coil spring. With air you can achieve an infinitely adjustable spring rate that feel much more natural and sensitive than a traditional fork.
OCR Platform - Low Speed Compression control with high speed compression shim stack.
Rebound Adjustment -A hydraulic adjustable cartridge that lets you externally set the forks rebound.
1.5" Crown available -Forks available with 1.5" crown, which available with 1.5" taper or 1.5" straight steerer.
Post disc brake mount -Forks with post disc brake mount.
20mm QR axie - Equipped with 20mm QR (Quick Release) axie.
Features
Hydraulic compression Rebound adjust
Air spring
Specifications
| Steerer | 1.5" A7050 Aluminum tapered steerer |
|---|---|
| Crown Pitch | 145 mm |
| Crown | Aluminum Black |
| Stanchion | 38mm A7050 Aluminum Hard Anodize Black |
| Casting | Magnesium 20x110mm Boost Bolt Axle (Optional 15x110mm Bolt Axle) |
| System | OCR+(R), Air(L) |
| Travel | 29": 160, 170, 180 mm |
| Brake Type | Disc only |
| Weight (w/200mm Steerer) | 2.68 |
| Max Tyre (with Fender) | 29"x2.6" |