Stock Availability
| National Delivery | Select an Option |
|
|---|---|---|
| Brisbane Store In Store & Click'n'Collect |
||
| Canberra Store In Store Only |
| Fast Shipping | Shipping Calculated at Cart |
|---|---|
| Price Match | Contact Us Here |
| Easy Returns | Info Here |
| Payment Options | Interest FREE Options Over $30 |
| Pushys ID | 160698 |
Shimano Deore XT wheels bring robust performance to any trail
The aluminum tubeless rims are offset for balanced spoke tension. Double butted, straight-pull spokes are laced to Center Lock hubs with reliable, smooth-rolling labyrinth seal hubs.
Technologies
Center Lock -makes an easy rotor installation possible with spline mount and a lock ring. The lock ring mounting system reduces the total working hours by shortening the amount of time of both installation and de-installation. In addition, the secure fixing by the spline mount enhances precision and rigidity while improving braking efficiency.
Features
- Reliable high-speed cornering
- Front 15 mm E-THRU axle +15% torsional stiffness +25% transverse shear stiffness (vs 9 mm quick release)
- Simple setup and reliable trail performance
- 28 J-bend spokes (2.0-1.8-2.0 double butted)
- External rim width: 34.7 mm
Specifications
| Average Weight | 941 |
|---|---|
| Spokes | J-bend |
| Brake Type | Center Lock Disc |
| Axle Fixing Method | 15 mm E-Thru |
| O.L.D | 110mm |
| Axle | Fixing Method: 15mm E-Thru Thru Axle Length x Inner Diameter: 110x15mm |
| Bearing | Cone: CBN Stainless Ball: Yes |
| Rim | Height: 19.8mm Offset Rim: Yes Requires Rim Tape:X (30 - 584) Joint: Welding Width: 34.7mm |
| Seal | Hub: Labyrinth & Contact |
| Spokes | Butted:2.0 - 1.8 Number: 28 |
| Tyre | Type: Tubeless |
| Wheel Size | 622 x 30C (29 inch) |